Śliwka kalifornijska dla ochrony zdrowia

Śliwka kalifornijska dla ochrony zdrowia

Opublikowany

Branża śliwki kalifornijskiej rozpoczęła wydawanie profesjonalnego e-newslettera dla dietetyków i specjalistów w dziedzinie ochrony zdrowia. Publikacja redagowana w Wielkiej Brytanii adresowana jest do profesjonalistów w całej Europie.

Wiarygodny dietetyk

Z badań przeprowadzonych na zlecenie California Prune Board w Polsce wynika, że ponad 70 proc. ankietowanych kobiet jako największy autorytet w dziedzinie zdrowego żywienia wskazuje właśnie dietetyka. Zatem kluczowe jest aby ta grupa specjalistów miała dostęp do najnowszej wiedzy oraz sprawdzonych informacji. Projekt e-newslettera to część programu komunikacyjnego California Prune Board prowadzonego w całej Europie. Inicjatywa skierowana jest do ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia oraz żywienia i służy wymianie najnowszych informacji nt. właściwości odżywczych suszonej śliwki.

Jako producent owoców wysokiej jakości, bogatych w unikalne właściwości odżywcze, branża suszonej śliwki z Kalifornii jest naturalnym partnerem dla środowiska dietetyków i specjalistów w dziedzinie ochrony zdrowia. Od wielu lat inwestujemy w badania naukowe, dzięki którym wiemy coraz więcej o wpływie suszonej śliwki na zdrowie człowieka. Współpracujemy z ekspertami ds. żywienia w całej Europie i zależy nam aby specjaliści dostęp do sprawdzonych źródeł wiedzy, gdzie znajdą najnowsze i rzetelne informacje – komentuje uruchomienie e-newslettera Esther Ritson-Elliott, European Marketing Director, California Prune Board (Europe).

Owoc z certyfikatem

Suszone śliwki to obecnie jedyny naturalny, pełnowartościowy suszony owoc, co do którego Komisja Europejska wydała oświadczenie. Spożywanie 100g śliwek kalifornijskich dziennie, jako część zróżnicowanej i zbilansowanej diety oraz zdrowego stylu życia, wpływa na zdrowe funkcjonowanie jelit.
Dostęp do e-newslettera można znaleźć pod adresem: http://californiaprunes.pl/centrum-zasobow/dietetycy-ochrona-zdrowia/

                                                       * * *

W informacji cytowane są wyniki badania „Style odżywiania wśród Polek” przeprowadzonego na zlecenie California Prune Board przez firmę IQS na grupie kobiet N=500 w wieku 25-45 lat, mieszkających w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 13-22.03.2015 metodą CAWI.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Śliwka kalifornijska najlepsza w branży spożywczej

„Przyjaciółka z Kalifornii” uznana najlepszą kampanią public relations sektora spożywczego w konkursie Złote Spinacze 2016.