Śliwka kalifornijska na Congressus Dietetica

Śliwka kalifornijska na Congressus Dietetica

California Prune Board była partnerem VII Ogólnopolskiej Konferencji Dietetyki Congressus Dietetica w Łodzi. Wydarzenie odbywające się w dniach 17-18 marca 2017 roku było największym tego typu przedsięwzięciem branży dietetycznej, integrującym dietetyków i specjalistów w dziedzinie żywienia z całej Polski.

California Prune Board zrzesza 900 sadowników suszonych śliwek z Kalifornii, a także prowadzi liczne badania naukowe nad suszoną śliwką – jedynym suszonym owocem, który otrzymał autoryzowane oświadczenie zdrowotne w Europie o pozytywnym wpływie suszonej śliwki na zdrowe funkcjonowanie jelit[1].
[1] Spożywanie 100g śliwek suszonych (ok. 8-12) dziennie, jako część zróżnicowanej i zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia, wpływa na zdrowe funkcjonowanie jelit.    
7 edycja Konferencji, na której zgromadziło się kilkuset ekspertów z dziedziny żywienia odbyła się pod hasłem „Żywienie w chorobach neurologicznych. Żywność w medycynie.” Jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji była prezentacja dietetyczki Barbary Dąbrowskiej, eksperta kampanii „Przyjaciółka z Kalifornii”, poświęcona roli suszonych oraz świeżych owoców w codziennej diecie. "Dotychczas niewiele prac skupiało się wyłącznie na owocach suszonych, jednak obecnie dysponujemy większą liczbą artykułów naukowych koncentrujących się na tej grupie produktów. W kontekście niewystarczającego spożycia warzyw i owoców ogółem, warto na nowo rozważyć rolę suszonych owoców w codziennej diecie oraz zastanowić się, czy należy je w zaleceniach dla pacjentów traktować na równi ze świeżymi owocami."mówi prowadząca wykład Barbara Dąbrowska.
„Obecność na Congressus Dietetica jest dla nas kolejnym krokiem w nawiązywaniu i umacnianiu relacji z dietetykami i specjalistami z dziedziny żywienia, a także elementem większej inicjatywy prowadzonej w Europie i USA na rzecz zgłębiania wiedzy nt. roli suszonej śliwki w zbilansowanej diecie. Obecnie prowadzimy badania na Penn State University poszerzające wiedzę o właściwościach odżywczych suszonych śliwek w odniesieniu do zdrowia kości u kobiet po menopauzie. Te i inne działania naukowe, których jesteśmy partnerami, pozwalają nam rozwijać międzynarodową współpracę z branżą dietetyczną, aby ugruntować pozycję suszonej śliwki jako produktu o potwierdzonych właściwościach zdrowotnych i odżywczych. Po Międzynarodowym Kongresie Dietetyków w Granadzie w 2016 roku, zadebiutowaliśmy jako partner prestiżowej konferencji dla branży dietetycznej w Polsce" -komentuje  Esther Ritson-Elliott, European Marketing Director, California Prune Board (Europe).
W trakcie Congressus Dietetica uczestnicy konferencji mogli odwiedzić profesjonalne stoisko suszonych śliwek  z Kalifornii, zapoznać się z dodatkowymi informacjami o odżywczych i zdrowotnych właściwościach suszonych śliwek kalifornijskich, porozmawiać z ekspertami z branży oraz wziąć udział w specjalnym quizie. Prezentacja wygłoszona przez Barbarę Dąbrowską dostępna jest w specjalnej zakładce dla dietetyków, pod linkiem http://californiaprunes.pl/centrum-zasobow/dietetycy-ochrona-zdrowia/.     

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

CPB_Konferencja_Stoisko.JPG

grafika | 2,24 MB

Pobierz
CPB_Congressus_Dietetica.JPG

grafika | 1,59 MB

Pobierz
CPB_Prezentacja_dietetyczki_1.JPG

grafika | 1,43 MB

Pobierz
IP_CPB_Congressus_Dietetica.docx

docx | 548 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Studencka dieta do poprawki?

Październik to miesiąc powrotów na uczelnię. Według GUS w 2015 r. w Polsce studiowało półtora miliona osób. Dla dużej grupy młodych ludzi początek roku akademickiego oznacza porzucenie zdrowej domowej kuchni na rzecz niezdrowych przekąsek. Jak w natłoku studenckich zajęć utrzymać zdrowszą dietę?
Śniadanie w stylu Polki

Z badania „Style śniadaniowe wśród Polek” przeprowadzonego na zlecenie California Prune Board wynika, że statystyczne śniadanie to nadal wspólny posiłek przy stole, na którym królują tradycyjne wędliny, sery, jajka i mleko. Choć mała liczba owoców i warzyw na śniadaniowych talerzach może zaniepokoić dietetyków, to eksperci kulinarni dostrzegają w wynikach badań szansę na urozmaicenie śniadaniowego menu Polek.
Wielkanoc - cukier na cenzurowanym

Trudno wyobrazić sobie święta wielkanocne bez tradycyjnego mazurka, baby czy tłustej paschy. Jest to niewątpliwie jeden z trudniejszych okresów dla osób, które prowadzą zdrowy tryb życia. Niestety świąteczne słodkości są obfite w cukier, masło czy czekoladę, co często skutkuje dodatkowymi kilogramami. Nie musi tak być! Obecnie na rynku jest dostępnych wiele zamienników cukru, które zmniejszą kaloryczność słodyczy oraz sprawią, że będą zdrowsze. Jaką mamy alternatywę?
Moc suszonych śliwek może pomóc w walce z osteoporozą

Wyniki nowych badań zwracają uwagę na korzystne efekty działania suszonych śliwek dla kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Nowoczesne Raw Mazurki

Mazurki zdecydowanie kojarzą się ze Świętami Wielkanocnymi i goszczą na polskich stołach rokrocznie. Przepisów na te klasyczne i znane wszystkim wersje mazurów jest wiele. Podążając jednak za modą na zdrowe desery, konsumenci szukają lżejszych, mniej kalorycznych propozy