California Dream w Warszawie!

California Dream w Warszawie!

Opublikowany

Współpraca California Prune Board z cukiernią Odette zaowocowała pojawieniem się na rynku nowego, czekoladowego deseru ze śliwką kalifornijską – California Dream. Limitowana edycja ciastka jest dostępna w cukierniach Odette oraz Odette Tea Room do 10 czerwca. 

Na całym świecie producenci żywności, szefowie kuchni oraz cukiernicy odkrywają liczne korzyści wynikające z zastosowania w swoich recepturach i procesach suszonej śliwki kalifornijskiej. Ten trend dociera również do Polski. Od początku maja br. w cukierni Odette w Warszawie, dostępny jest unikalny deser z dodatkiem suszonej śliwki z Kalifornii. Warszawska pracownia oferuje wykwintne desery klasy premium. Pod nazwą ciastka California Dream kryje się czekoladowy biszkopt z marmoladą ze śliwek kalifornijskich, czekoladowym ganache oraz macerowanymi śliwkami kalifornijskimi w Earl Grey. Limitowana edycja deseru dostępna jest w sprzedaży do 10 czerwca.

Produkty w Europie

Bardzo się cieszymy, że możemy w Polsce zaprezentować ciekawy projekt kulinarny. Od kilku lat podobne inicjatywy prowadzimy z powodzeniem w całej Europie m.in. w Wielkiej Brytanii
z cukiernikiem Paul A. Young, którego najnowszym dziełem jest czekoladowa pralina z kozim serem i śliwką kalifornijską. Także we Włoszech szefowie kuchni i mistrzowie cukiernictwa regularnie tworzą nowe produkty z kalifornijskim owocem.
” – mówi Maxine Broderick, European Marketing Manager, California Prune Board (Europe).

Kalifornijska inspiracja branży spożywczej 

Suszone śliwki kalifornijskie stosowane są w branży spożywczej nie tylko w postaci całego owocu. Branża profesjonalistów może również korzystać z naturalnych produktów pochodnych jak: pasta, koncentrat, puree a nawet proszek z suszonych śliwek kalifornijskich. Pod względem smaku, jak i formy śliwki kalifornijskie znajdują nieograniczone zastosowanie w branży spożywczej. Są między innymi idealnym i zdrowym składnikiem w wyrobach piekarniczych, czekoladowych, mlecznych czy mięsnych a także zdrowej żywności fit. Ponadto śliwki kalifornijskie dzięki naturalnie występującej słodyczy i lekko kwaskowatym smaku mogą być użyte zarówno w daniach słodkich jak i słonych.
Od 2014 roku California Prune Board, organizacja reprezentująca branżę śliwki kalifornijskiej prowadzi w Polsce szeroko zakrojone działania marketingowe wspierające i promujące zalety naturalnej i kulinarnie wszechstronnej śliwki kalifornijskiej.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

CPB_California_Dream.jpg

grafika | 217 KB

Pobierz
California_Dream_w_Warszawie_IP.PDF

pdf | 422 KB

Pobierz

Superfood szansą dla rynku spożywczego

Od kilku lat wzmacnia się trend rynkowy dla produktów superfood. Pozytywne wiadomości dla sympatyków super-żywności napływają właśnie z Kalifornii. Według danych Amerykańskiego Urzędu Statystycznego ds. Rolnictwa (NASS) tegoroczne, szacowane plony śliwek kalifornijskich wyniosą 105 tys. ton, co oznacza ponad 100 proc. wzrostu w porównaniu z rokiem 2016! To bardzo dobra informacja dla biznesu.