Idą dobre czasy dla sprzedawców śliwek kalifornijskich

Idą dobre czasy dla sprzedawców śliwek kalifornijskich

Opublikowany

Moda na zdrowe odżywianie oraz rosnące zainteresowanie Polaków tematami kulinarnymi sprzyja sprzedawcom śliwek kalifornijskich. Z przeprowadzonego przez California Prune Board badania wynika, że blisko 1 na 3 badanych zamierza zwiększyć konsumpcję śliwek suszonych. Obecnie 1/4 respondentów spożywa te suszone owoce przynajmniej raz w tygodniu.

Jak wynika ze wspomnianego badania, 30 proc. polskich konsumentów zamierza kupować więcej suszonych śliwek, a 64 proc. utrzymywać aktualny poziom konsumpcji. Obecnie blisko 42 proc. respondentów kupuje śliwki suszone co najmniej raz w miesiącu. Biorąc pod uwagę te dane, rynek bakalii stwarza szerokie możliwości generowania wzrostów sprzedaży suszonych śliwek z Kalifornii.  

Kalifornia na plus

Polscy konsumenci coraz większą uwagę przykładają do jakości kupowanych bakalii oraz ich kraju pochodzenia. Z badania California Prune Board wynika, że dla blisko 70 proc. polskich konsumentów kalifornijskie pochodzenie śliwek suszonych stanowi zaletę. Swój słodki smak i soczystość śliwki kalifornijskie zawdzięczają korzystnym warunkom upraw w Kalifornii przejawiającym się w żyznych glebach oraz ciepłym, słonecznym klimacie. Sukces rynkowy śliwek kalifornijskich to także efekt doprowadzonego do perfekcji procesu produkcyjnego, który gwarantuje stałą, wysoką jakość śliwek kalifornijskich, co jest niezwykle ważne dla odbiorców surowca w Polsce oraz w 70 innych krajach, do których eksportowane są owoce. Kalifornia odpowiada za 60 proc. dostaw śliwek suszonych na świecie i 99 proc. dostaw na rynku amerykańskim.

Przyjaciółka z Kalifornii wspiera śliwkowy biznes

Kolejną dobrą wiadomością dla sprzedawców śliwek kalifornijskich jest fakt, iż amerykańska organizacja California Prune Board prowadzi w Polsce intensywne działania skierowane do konsumentów. Od października 2014 pod hasłem „Przyjaciółka z Kalifornii” prowadzona jest  kampania informacyjna, której celem jest budowanie świadomości polskich konsumentów na temat walorów odżywczych śliwek kalifornijskich, ich wysokiej jakości oraz wszechstronnego zastosowania w kuchni. Dotąd działania komunikacyjne California Prune Board objęły swym zasięgiem w Polsce ponad 10 mln osób (dane Instytutu Monitorowania Mediów i SentiOne). California Prune Board od 1952 roku reprezentuje na świecie blisko 900 plantatorów śliwek oraz 26 firm konfekcjonujących na podstawie federalnego zamówienia rynkowego i podlega Sekretarzowi ds. Żywności i Rolnictwa USA.

“Jako przedstawiciele branży śliwek kalifornijskich z przyjemnością wspieramy polski rynek poprzez intensywną kampanię komunikacyjną zmierzającą do zachęcenia konsumentów do spożywania wysokiej jakości śliwek suszonych pochodzących z Kalifornii. Działania edukacyjne dotyczą walorów odżywczych śliwek suszonych i korzyści związanych z włączaniem ich do codziennej diety. Jesteśmy także obecni w mediach społecznościowych, gdzie prowadzimy dialog z konsumentami, opracowujemy nowe przepisy kulinarne we współpracy z szefami kuchni, jak również współpracujemy z ekspertem w dziedzinie dietetyki. Aktywność śliwek kalifornijskich na polskim rynku jest odpowiedzią na potrzeby Polaków związane ze poszukiwaniem nowych przekąsek wysokiej jakości." – mówi Mark Dorman, European Marketing Director, California Prune Board (Europe).

W informacji cytowane są wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie California Prune Board przez brytyjską firmę Rose Research na grupie kobiet N=1000 w wieku 16-64 lat, odpowiadających w ich gospodarstwach domowych za zakupy spożywcze, przeprowadzonego w styczniu 2015 metodą CAWI.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

CPB_California_Prunes.jpg

grafika | 306 KB

Pobierz
15_06_11_CPB_IP_Rynek_sliwek_kalifornijskich.docx

docx | 544 KB

Pobierz
15_06_11_CPB_IP_Rynek_sliwek_kalifornijskich.txt

txt | 5,65 KB

Pobierz
15_06_11_CPB_IP_Rynek_sliwek_kalifornijskich.pdf

pdf | 783 KB

Pobierz