Kalifornijczycy kontynuują inwestycje w Polsce

Kalifornijczycy kontynuują inwestycje w Polsce

Opublikowany

California Prune Board wystartowała z drugą edycją programu komunikacyjnego dla polskiego rynku, służącego podniesieniu zainteresowania konsumentów śliwkami kalifornijskimi. To bardzo dobra wiadomość dla firm, które sprzedają śliwki kalifornijskie w Polsce.

Dane dla polskiego rynku są optymistyczne. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie California Prune Board, obecnie 42 proc. respondentów kupuje śliwki suszone co najmniej raz w miesiącu. A co najważniejsze, 30 proc. badanych deklaruje, że w przyszłości zamierza kupować więcej tych owoców. Zatem polski rynek daje szansę generowania wzrostów sprzedaży suszonych śliwek z Kalifornii.  

„Polscy konsumenci doceniają kalifornijską jakość, co potwierdzają badania, z których wynika, że dla blisko 70 proc. respondentów kalifornijskie pochodzenie śliwek suszonych stanowi zaletę. Branża śliwek suszonych z Kalifornii widzi wielki potencjał polskiego rynku bakalii oraz docenia działania partnerów biznesowych, którzy znakomicie na nim funkcjonują” - mówi Mark Dorman, European Marketing Director, California Prune Board (Europe).

Kalifornijczycy już od zeszłego roku prowadzą działania skierowane na wsparcie biznesu śliwek suszonych nad Wisłą. W okresie od października 2014 do lipca 2015, z powodzeniem została przeprowadzona pierwsza edycja kampanii informacyjnej „Przyjaciółka z Kalifornii”, która swoim zasięgiem objęła ponad 12 mln odbiorców (dane Instytutu Monitorowania Mediów i SentiOne). Wśród podjętych działań można wyróżnić:  przeprowadzenie badania „Style odżywiania wśród Polek”, wydanie wspólnie z polskimi blogerkami e-booka: „Śliwka kalifornijska na 16 sposobów” czy publikacja ponad 50 przepisów kulinarnych, opracowanych z ekspertami kulinarnymi.

„Polska jest dla California Prune Board jednym z kluczowych rynków. Wierzymy, że nasze zaangażowanie, jakie wyrażamy w inwestycjach w badania, komunikację oraz promocję, są dla naszych partnerów biznesowych oraz konsumentów wartością dodaną do jakości premium, jaką na co dzień odnajdą w śliwkach suszonych z Kalifornii” - mówi Mark Dorman.

W sierpniu br. wyruszyła druga edycja programu komunikacyjnego, który można śledzić w mediach i w Internecie. Opublikowany został także e-book „Smaki z klasą”, w którym rodzice  znajdą pomysły na pyszne, a jednocześnie zdrowe potrawy szkolne ze śliwką kalifornijską. We wrześniu Polskę odwiedzi wybitny amerykański naukowiec dr Bahram H. Arjmandi z Florida State University, który prowadzi szereg badań nad wpływem suszonych śliwek na zdrowie kości. Ponadto kolejne miesiące będą obfite w liczne spotkania z przedstawicielami mediów, aktywne działania w mediach społecznościowych, obecność na targach branżowych, publikacje przepisów kulinarnych i wyników badań oraz wiele innych.

W informacji cytowane są wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie California Prune Board przez brytyjską firmę Rose Research na grupie kobiet N=1000 w wieku 16-64 lat, odpowiadających w ich gospodarstwach domowych za zakupy spożywcze, przeprowadzonego w styczniu 2015 metodą CAWI.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

california_prunes.jpg

grafika | 304 KB

Pobierz

Spożywanie śliwek kalifornijskich spowalnia utratę masy kostnej

Wyniki najnowszych badań wskazują, że suszone śliwki mogą dostarczać korzyści daleko wykraczających poza udowodniony pozytywny wpływ na trawienie. Dzienna porcja 5-6 śliwek kalifornijskich może wspomóc zdrowie kości poprzez spowalnianie utraty masy kostnej. Według danych Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy (IOF), obecnie w Polsce z osteoporozą zmaga się co piąta kobieta w wieku powyżej 50 lat, a łączna liczba osób cierpiących na tę chorobę stanowi ponad 3,2 mln osób.