Święta tradycyjne i zdrowe

Święta tradycyjne i zdrowe

Opublikowany

Dietetyczka Barbara Dąbrowska-Górska radzi jak przygotować zdrowe święta, jednocześnie wyjść obronną ręką i w tym roku nie przybrać na wadze.

Zaplanuj zakupy

Nie zostawiaj zakupów spożywczych na ostatnią chwilę. Warto je zaplanować na ok. 2 tygodnie przed świętami. Zaopatrz się wtedy we wszystko, co ma dłuższy termin przydatności do spożycia np. pełnoziarnistą mąkę, orzechy czy mrożone owoce. Potrawy świąteczne to nie tylko tłuste dania. W tym roku wybierz przepisy, które obfitują w zdrowe dodatki. Wartość odżywczą można wzbogacić takimi składnikami jak: suszone śliwki kalifornijskie, orzechy, cytrusy czy dodając przyprawy  - cynamon, goździki, imbir.

Zachowaj umiar

Teoretycznie proste, ale co roku i tak wstajemy od stołu przejedzeni. Jak temu zapobiec? Oto prosta strategia. Po pierwsze: jedz tylko wtedy, gdy czujesz głód, zachowaj normalny rozkład posiłków.  Po drugie: postaw sobie cel – nie przytyję. Święta to może nie jest dobry czas na utratę wagi, ale  na zyskiwanie zbędnych kilogramów też nie. Po trzecie: pamiętaj o błonniku pokarmowym, który zwiększy odczucie sytości i sprawi, że zjesz mniej. Bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego są suszone owoce np. 8-10 sztuk suszonych śliwek kalifornijskich (100g) wspomaga prawidłową pracę jelit.

Ogranicz zbędne kalorie

Masz ochotę skusić się na coś tłustego i wysokokalorycznego? Zrób to rozsądnie! Nie odsmażaj dań, zrezygnuj z pieczywa czy ziemniaków, nie używaj majonezu i dodatkowego oleju rzepakowego. W ten sposób ograniczysz kaloryczność, a jednocześnie będziesz cieszyć się smakiem ulubionych, świątecznych dań.

Spróbuj nowych potraw

Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim kulinarna tradycja, ale warto co roku postawić na stole co najmniej jedno zupełnie nowe danie. W ten sposób kreujemy nowe, rodzinne zwyczaje i poszerzamy żywieniowe horyzonty. Warto zainspirować się przepisami świątecznymi z innych krajów lub zmodyfikować znane już receptury dodając nowe akcenty smakowe. 

Polecam przepis autorstwa Mariety Mareckiej na rybę w galarecie ze śliwką kalifornijską, a także przepis na wigilijny tatar z konfiturą cebulową i suszonymi śliwkami kalifornijskimi od California Prune Board.Autorem tekstu jest Barbara Dąbrowska-Górska, dietetyk i ekspert kampanii informacyjnej „Przyjaciółka z Kalifornii”.
 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

CPB_Wigilijny_tatar_ze_sledzia.docx

docx | 130 KB

Pobierz
CPB_Wigilijny_tatar_ze_sledzia.pdf

pdf | 197 KB

Pobierz
CPB_Przepis__Ryba_w_galarecie.pdf

pdf | 228 KB

Pobierz
CPB_Przepis__Ryba_w_galarecie.docx

docx | 131 KB

Pobierz
Ryba_1.jpg

grafika | 974 KB

Pobierz
Ryba_2.jpg

grafika | 616 KB

Pobierz
Wigilijny_tatar.JPG

grafika | 307 KB

Pobierz
CPB_Porady_dietetyka_na__wi_ta.pdf

pdf | 512 KB

Pobierz
Ryba_3.jpg

grafika | 664 KB

Pobierz

Święta czasem suszonej śliwki

Okres świąteczny to kluczowy moment dla handlu. Na gorączkę zakupową czekają zarówno sprzedawcy, jak i klienci. Tradycyjnie mocną pozycję w preferencjach zakupowych zajmują suszone śliwki. Potwierdzają to badania.