Śliwka kalifornijska rocznik 2016

Śliwka kalifornijska rocznik 2016

Opublikowany

Branża śliwki kalifornijskiej potwierdza – tegoroczne zbiory są wyjątkowo wysokiej jakości.

Zakończyły się śliwkowe żniwa w Kalifornii. Tegoroczne zbiory podobnie jak w poprzednich latach przyniosły owoce bardzo wysokiej jakości. Sezon okazał się wyzwaniem dla plantatorów za oceanem, jednak Kalifornia pozostaje światowym liderem produkcji suszonej śliwki na świecie.

Śliwka kalifornijska edycja limitowana

W marcu br. pojawiły się pierwsze sygnały, że zbliżające się zbiory będą dla Kalifornijczyków wyzwaniem. Intensywne opady i burze w północnej części stanu, przeszkodziły w zapylaniu kwiatów, co odbiło się na rozkwicie młodych owoców w sadach. Jednak pomimo trudności, w południowych regionach Kalifornii takich jak Fresno, Madera i Tulare udało się uzyskać wyższe plony niż zakładano, co częściowo zrekompensowało straty w innych częściach stanu. Po zakończonych zbiorach, większość reprezentantów branży potwierdza, że tegoroczna produkcja suszonej śliwki w Kalifornii będzie mniejsza o ok. 45 tys. ton, zgodnie z wcześniejszymi prognozami urzędu statycznego NASS (National Agricultural Statistics Service).

Chociaż wielkość zbiorów jest mniejsza niż w ostatnich latach, to tegoroczne plony odznaczają się bardzo wysoką jakością, duże owoce są słodkie, smaczne i odżywcze. Tegoroczne zbiory podobnie jak limitowana produkcja najlepszego wina, dostarczą konsumentom na całym świecie wyjątkową jakość śliwki z zachodniego wybrzeża USA mówi Esther Ritson-Elliott, European Marketing Manager w California Prune Board (Europe).

Wyjątkowa jakość

Owoce w Kalifornii zanim zostają zerwane z drzewa, są bardzo dokładnie badane i dopiero wtedy gdy zawartość naturalnego cukru jest odpowiednio duża, rozpoczynają się zbiory. Żniwa obywają się w sposób zautomatyzowany, owoce strząsane są z drzew tak aby nawet na chwilę nie mieć kontaktu z ziemią. Następnie cały proces produkcyjny podlega bardzo surowemu nadzorowi jakości. Dlatego śliwka suszona z Kalifornii jest nie tylko słodka i po brzegi wypełniona wartościami odżywczymi, lecz także duża i mięsista. To produkt klasy premium adresowany do konsumentów oczekujących owoców najwyżej jakości, ale także dla biznesu spożywczego między innymi do szefów kuchni, którzy w swoich recepturach fine dining stosują najlepsze naturalne składniki.

Rozwój rynków

Branża śliwki suszonej z Kalifornii, zaopatruje 99 proc. rynku w USA oraz około 40 proc. światowych rynków. Unia Europejska, Kanada, Japonia, Chiny czy Korea Południowa należą do kluczowych partnerów Kalifornijczyków. Dodatkowo Kalifornia jest jednym na świecie regionem, który razem z najlepszym suszonymi śliwkami inwestuje na rynkach światowych w programy marketingowe, dla wzmocnienia otoczenia biznesowego w branży na całym świecie. Tego rodzaju inwestycje już od kilku lat są prowadzone także na polskim rynku. 

Dobra prognoza dla Polskiego rynku

Liczne badania konsumenckie przeprowadzone przez California Prune Board potwierdzają bardzo dobre prognozy dla suszonej śliwki na polskim rynku. Respondenci doceniają kalifornijskie pochodzenie suszonych śliwek, blisko 2/3 badanych wskazało, że jest ono zaletą przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Ponadto blisko 1/3 badanych ma zamiar kupować więcej suszonych śliwek w przyszłości, a jeszcze więcej, bo ponad 70 proc. respondentów wskazuje, że zamierza kupić te owoce, jeśli będą sprzedawane w akceptowalnej cenie. 

*****
W informacji cytowane są wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie California Prune Board przez firmę Rose Research na grupie kobiet N=100 w wieku 16-64 lat w Warszawie i Gdańsku, odpowiadających w ich gospodarstwach domowych za zakupy spożywcze, przeprowadzonego w czerwcu 2016 metodą CAWI.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Kalifornia_Zbiory.jpg

grafika | 413 KB

Pobierz
IP_CPB__liwka_Kali_2016.pdf

pdf | 538 KB

Pobierz

Palce wiedźmy raw

Halloween to dzień w roku, który wymaga odpowiedniej oprawy. W tym dniu potrawy muszą być przerażające. W związku z tym California Prune Board wspólnie z Candy Company- kulinarnym blogiem 2015 roku, zainspirowana mrocznymi motywami, przygotowała oryginalny przepis na Palce Wiedźmy Raw, który dzięki swojej formie może zapewnić wyśmienitą zabawę.